A tiszti főorvosok indoklása szerint jóllehet egy ideig alacsony volt a koronavírus-fertőzöttek és a halálos áldozatok száma, az esetszám azonban most már gyorsan, valószínűleg exponenciális ütemben növekszik az Egyesült Királyság mind a négy nemzetének jelentős kiterjedésű térségeiben. A hétfőn életbe léptetett negyedik – narancssárga – szint hivatalos meghatározása is úgy szól, hogy a koronavírus gyorsan terjed az Egyesült Királyságban, és megvan annak a kockázata, hogy terjedési ütem exponenciálissá válik.
A májusban bevezetett ötfokozatú járványriasztási rendszer legalacsonyabb, zöld fokozata azt jelzi, hogy a Covid–19 betegséget okozó új koronavírus nincs már jelen Nagy-Britanniában. A skála legmagasabb, ötödik – vörös – riasztási szintje ugyanakkor olyan kritikus helyzetet jelezne, amelyben érdemi kockázattá válna, hogy az egészségügyi ellátórendszer nem tud megbirkózni a járvánnyal.
A készenléti rendszer májusi meghonosítása után a brit kormány a negyedik szintet léptette életbe, de ezt június 19-én mérsékelte. A tisztifőorvosok akkori helyzetértékelése szerint ugyanis abban az időszakban mind a négy országrészben folyamatosan csökkent az esetek száma. A hétfőig érvényben volt harmadik készültségi szint hivatalos meghatározása szerint a koronavírus továbbra is jelen van az Egyesült Királyságban, de már lehetséges a terjedésének megfékezését célzó korlátozások és az emberek közötti távolságtartást előíró szabályok fokozatos enyhítése. A fertőzöttek számának jelenlegi újbóli gyorsulása miatt azonban ismét napirendre került a szigorítás.
Nem sokkal a bejelentés előtt Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója elmondta: ha semmilyen ellenintézkedés nem történik, a napi új fertőződések száma 7-8 naponta megkétszereződhet, és e terjedési modell alapján október 13-ára már 49 ezren fertőződhetnének meg egyetlen nap alatt, egy hónappal később pedig napi kétszáz fölé emelkedne a halálos áldozatok száma.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez nem előrejelzés, és az előkészítés alatt álló, illetve a már meghozott ellenlépésekkel a jelenleg felfelé tartó terjedési görbe várhatóan megtörhető. Boris Johnson miniszterelnök keddre összehívja a kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozó testületét (COBRA), és utána valószínűleg lépéseket jelent be a járvány megfékezésére.
Kormányzati forrásoktól származó brit médiaértesülések szerint a lehetséges intézkedések között szerepel egy kéthetes országos minizárlat elrendelése is. Ennek intézkedései közé tartozna a nem egy háztartásban élők csoportos összejöveteleinek időleges megtiltása, illetve egyes vendéglátóhelyek bezárása vagy nyitvatartási idejük korlátozása. Johnson azonban az elmúlt napokban többször jelezte, nincs szándékában a márciusihoz hasonló, országos kiterjedésű teljes zárlat újbóli elrendelése, mert a brit gazdaság ezt nem viselné el.
A március végén elrendelt – azóta jórészt feloldott vagy jelentősen enyhített – széles körű országos korlátozások nyomán az idei második negyedévben példátlan ütemben, 20,4 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésben.